5 i 6 maja uczestniczyłyśmy w szczególnym wydarzeniu dla naszej parafialnej wspólnoty, jakim było Nawiedzenie Krzyża św. Jana Pawła II. Tego krzyża, który papież w ostatni Wielki Piątek na tej ziemi uczestnicząc w Drodze Krzyżowej w swojej kaplicy, adorował i tulił go do twarzy, jako wyraz najpełniejszego zjednoczenia z nim.
Fot. S. Zarek
W pierwszy dzień, w piątek, 5 maja, o godz. 17 nastąpiło uroczyste powitanie Krzyża najpierw dla placu przy kościele, a następnie w naszym Namiocie Spotkania w imieniu parafii oprócz księdza proboszcza, tę „papieska relikwię” powitali przedstawiciele dzieci, młodzieży, dorosłych. Następnie w uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, której przewodniczył w zastępstwie Księdza Biskupa, Kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. Michał Maciołek.
Podniosły charakter tego Liturgicznego Zgromadzenia z pewnością nadała obecność i służba druhów ze Straży pożarnej i członków Zespołu „Borowianki”.
Po godz. 19 uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej wokół kościoła.
Kolejnym nabożeństwem wspólnie przeżywanym był Apel Jasnogórski i Nabożeństwo Majowe. Pasterce (o północy z 5/6 maja) w czasie której modliliśmy się za powołanych i o nowe powołania, przewodniczył i Słowo Boże wygłosił nasz rodak, ks. Marcin Zieliński z Raciborowic, pracujący w Wojsławicach.
W sobotę (6 maja) od wczesnych godzin rannych był czas na osobistą modlitwę i adorację Krzyża. Na Mszy Świętej o godz. 9 polecaliśmy Panu Bogu chorych i cierpiących, którzy codziennie dźwigają swój życiowy krzyż, prosząc o to, aby orędzie Ewangelii było dla nich światłem ku przyszłości i chroniło od zwątpienia.
W samo południe zebraliśmy się na modlitwie różańcowej, której przez cały swój pontyfikat „uczył nas” Jan Paweł II.
W Godzinie Miłosierdzia, czyli o 15 rozpoczęliśmy Mszę Świętą dziękczynną za dar nawiedzenia a po Niej uroczyście pożegnaliśmy Krzyża, przekazując go do parafii Białopole.
I choć czas nawiedzenia Krzyża Wielkopiątkowego był bardzo krótki, to z pewnością pozwolił nam zatrzymać się na tym co najistotniejsze w naszym życiu, nad tajemnicą Zbawienia i naszego w niej udziału, poprzez wzięcie swego codziennego krzyża. Ufamy, że to wielkie wydarzenie, jakim jest peregrynacja przyczyni się, jak chciałby Ojciec Święty, do umocnienia naszej więzi z Chrystusem i odnowienia świadectwa wiary.
Relacja Katolickiego Radia Zamość, które transmitowało uroczyste powitanie i Mszę Świętą oraz Apel Jasnogórski.